Hřiště - dopis rodičům

Dopis od vedení školy a obce

Vážení rodiče, milé děti,

jak víte, hrací plochu pod školou řešíme společně s vedením obce již od začátku mého působení na postu ředitelky školy. Současná situace byla zcela nevyhovující, velmi se tam prášilo, děti měly neustále odřená kolena a ruce a mnoho bot a kalhot bylo na hřišti zničeno. I z toho důvodu jsme v letošním školním roce přesunuli družinu do horního pavilonu, kde si děti mohou hrát na trávě a nevdechují takové množství prachu.

Na začátku školního roku dostala škola nabídku na recyklaci starých plátů umělého povrchu z bývalého tenisového kurtu. Pořizovací cena nového povrchu byla přes milion korun, škole byl povrch nabídnut zcela zdarma. Škola se obrátila na obec (jedná se obecní pomezek), která se po zhodnocení stavu a kvality povrchu rozhodla nabídku přijmout. K naší velké radosti obec zajistila na vlastní náklady převoz a pokládku plátů. Školu tedy tento povrch nestál ani korunu.

Jedná se o prozatímní a provizorní řešení, které zpříjemní a zkvalitní dětem nejen výuku tělesné výchovy, ale i čas strávený venku během a po vyučování. Hřiště je též využíváno mládeží a dospělými, kteří již nový povrch s uspokojením vyzkoušeli. Esteticky sice povrch vysokých kvalit nedosahuje, ale je naprosto funkční a s předešlým stavem se absolutně nedá srovnávat.

Dovolte mi, abych touto cestou poděkovala paní učitelce Mgr. Tereze Liškové, která nabídku škole zprostředkovala a vedení obce za realizaci a financování převozu a pokládky. Velmi si toho vážíme.

V roce 2018 jsme chtěli zrealizovat pokládku jiného povrchu a na tuto realizaci, ke které následně nedošlo, jsme obdrželi od 16 dárců a sponzorů celkem 61 000 Kč. Na společné schůzce s dárci a sponzory, která se uskutečnila 31. 5. 2018 v prostorách školy, bylo jednomyslně dárci odhlasováno, že peníze zůstanou škole a budou použity na realizaci nového hřiště ve chvíli, kdy se podaří obci získat na hřiště dotaci. Tak to také je, peníze leží na rezervním fondu školy a škola disponuje všemi uzavřenými smlouvami. Pokud by někdo z dárců projevil zájem o navrácení daru, můžeme okamžitě od smlouvy odstoupit a peníze vrátit. Toto bylo nabízeno i na společné schůzce dárců, nikdo této možnosti však od té doby nevyužil.

Vážení rodiče, ke svému dopisu připojuji ještě dopis vedení obce, aby vaše informace byly ucelené. Přeji všem krásný adventní čas a především pevné zdraví,

Mgr. Alena Fialová, ředitelka školy.

Vážení rodiče,

dovolte mi navázat na informaci paní ředitelky ohledně školního hřiště. Obec Líšnice, jako zřizovatel Základní a mateřské školy v Líšnici již 5 let žádá o dotace na rekonstrukci školního hřiště, zatím však neúspěšně. V letošním roce budeme žádat již po šesté tak si držme palce. Náklady na nové hřiště se pohybují na úrovni 3 500 000 Kč.

Obec Líšnice čerpala úvěr na výstavbu nové budovy školy, financovala opravu staré budovy a před pár dny proběhla například instalace invalidní plošiny na venkovním schodišti. Čekají nás plánované projekty, které se netýkají školství, jako např. výstavba chodníků, parkovacích míst před školou a u kostela a obnova dešťové kanalizace, které budeme spolufinancovat s Krajskou správou a údržbou silnic při rekonstrukci krajské komunikace vedoucí obcí. Probíhá oprava rybníku, hledáme prostředky na projekt retence vody pod Hřbitovem a připravujeme rekonstrukci obecního úřadu, kde se nám podařilo uskutečnit nákup sousedního pozemku pro jeho rozšíření.

V současné chvíli není ve finančních možnostech obce financovat celou rekonstrukci hřiště z vlastích zdrojů. Z výše uvedených důvodů, bude hřiště rekonstruováno, až se nám podaří uspět v některém z dotačních projektů. I při získaní dotace se náklady obce na rekonstrukci hřiště budou pohybovat na úrovni cca 1 500 000 Kč, a to z toho důvodu, že z dotace je možné financovat pouze samotnou plochu pro hřiště bez stavebních úprav jeho okolí, které jsou jeho bezpodmínečně nutnou součástí.

Se školou jsme proto přistoupili k dočasnému řešení.

Ve spolupráci s firmou Karel Kabrna jsme dovezli a položili použitý umělý povrch na srovnanou pláň podsypanou lomovým prachem. Nyní necháme povrch „lehnout“ a následně, dojde k jeho dalšímu přitížení, vsypem z křemičitého písku.

Dočasné řešení sice není dokonalé, ale bylo racionálním rozhodnutím, jak zajistit minimálně na další rok hřiště bez oblak prachu. Z prvotních zkoušek a večerních fotbalových zápasů již máme zpětnou reakci, že povrch je určitě lepší než ten původní.

Věříme, že také vy oceníte jeho účelnost nad estetickým vzhledem.

Jan Abt                                                                                               Hana Navrátilová

místostarosta obce                                                                                     starostka obce

Datum vložení: 26. 11. 2021 12:05
Datum poslední aktualizace: 26. 11. 2021 12:06